TANECNA.EU

Kurz TANGO ARGENTINO

…Argentínske tango…

…BRING BACK THE FIRE INTO YOUR LIFE ….

…Vráťte vášeň späť do svojho života….

…Príď, ale riskuješ….že sa opäť zaľúbiš…..

Pravidlá tanga

Objatie

Tango sa začína objatím. Je to prvé spojenie, dotyk v tanci. Objatie v tangu je ako objatie v živote: má to byť prirodzené s láskou, inak to bude umelé. Muž musí držať partnerku pevne, ale pritom jej musí umožniť slobodu pohybu, musí ju viesť a nie ju silou nútiť. Partnerka musí byť uvoľnená v objatí a cítiť každý zámer partnera, pričom dbá na jej os. Vždy to musí byť obojstranná spolupráca. Každé objatie je rozdielne, tak ako každý človek iný.
Hovorí sa, že od pocitu z prvého objatia sa dá usúdiť, či partner vie tancovať tango alebo nie. Objatie je len VAŠE….nájdite práve to Vaše objatie.

Muzikalita

Hudba je iný druh spojenia s partnerom. Nepočúvajte iba hudbu, skúste ju precítiť. V tangu tancujeme to, čo cítime, raz na melódiu inokedy na rytmus. Buďte vnímavý na každý hudobný nástroj, ktoré robia tango nádherným.
Ani jeden z partnerov by nemal vnímať hudbu samostatne. Každý z partnerov má porozumieť ako jeho/jej partner/ka vníma hudbu a podľa toho tancovať. Keď pár jednotne vníma hudbu….to je tango. Hneď ako prídeš na
parket, prestaň myslieť na figúry, zostavy, ktoré si sa učil na hodine, alebo videl na youtube a nechaj sa hudbou pohltiť. Nemá to zmysel, keď netancuješ na hudbu, všakže?

Spojenie

Existuje veľa rôznych spôsobov na vytvorenie kontaktu: objatie, hudba, technika…ale najdôležitejšie z toho je zmysel spojenia. Netancuješ nikdy sám, tancuješ s druhou osobou. Zabudni na seba, zabudni na to, že robíš
chyby, zabudni na rannú kávu, na zoznam vecí, ktoré treba ešte spraviť. Venuj 3 minútky z hudby, resp. jednu skladbu osobe s ktorou tancuješ a vytvor „Váš“ spoločný nezabudnuteľný pocit – zážitok.

Postavenie

Postavenie je veľmi dôležité. Aj keď tango vyrastalo v uliciach Buenos Aires, nemalo takú štruktúru ako má teraz, ale práca na tvojom postavení zlepší tvoj celkový pocit z tanca. V správnom objatí sa musí partnerka cítiť pohodlne. Ak sa vo Vašom objatí cíti partnerka pohodlne, potom Vám tom umožní spolu tancovať rôzne variácie s ľahkosťou, dobré postavenie je kľúčom. Rovný chrbát, úroveň hlavy, zdvihnutý hrudník, silná osobnosť, sebaistota a uvoľnenosť. Iba očami nemôžte zabrániť kopnutia partnera do holennej kosti, alebo aby Vám stúpil na nohu alebo zlomil Váš chrbát. Správne držanie je cesta aby od Vás partnera počas tanca neušla.

Chôdza

Keď nevieš správne kráčať, nevieš tango. Chôdza je základ tanga. Nie je dobré vedieť osem krokový základ, ktorý je učených na mnohých začiatočníckych hodinách. Je to len vhodný postup ako vytvoriť nejaký základ pre tango. Ak pôjdete na začiatočnícku hodinu v Buenos Aires, nebudete robiť nič iné len snažiť sa pochopiť ako kráčať a potom kráčať s partnerom. Môže sa to javiť jednoducho, ale je to náročná úloha, ale keď ju zvládnete, bude to skvelé.
Hovorí sa, že pár potrebuje min. 5 rokov aby sa naučil spolu kráčať. Najlepšia rada pre tanečníkov je: trénujte Vašu
chôdzu.

Kvalita > Množstvo

Absolvovali ste množstvo hodín a cítite, že Vaša myseľ je ako databáza skvelých pohybov a figúr? Bohužiaľ, to z Vás nespraví dobrého tanečníka. Tango nie je o množstve figúr, ale o kvalite pohybu. Niekedy môžete použiť 3 rovnaké kroky a vytvoríte nádherné tango. Môžete použiť tisíc krokov v tangu a nakoniec vytvoríte nezáživné, zlé tango. Prečo sa milonguero pár pohybuje tak jednoducho chôdzou na hudbu? Vylepšujú každý pohyb, poznajú techniku, sledujú či sa partnerka cíti pohodlne a to všetko praktizujú na tanečnom parkete.
A keď to tak nie, odporúčame kráčať a kráčať. V Buenos Aires za to dostanete uznanlivé gesto.

Smer tanca

Existuje spoločná etiketa pre tanečný parket. Prvým bodom je smer tanca, ktorý je v protismere hodinových ručičiek. Tanečníci sa musia pohybovať po okraji parketu. Vytvárajú sa viaceré okruhy (vonkajší- krajný, vnútorný atď.). Najlepší tanečníci tancujú na vonkajšom obvode, používajú dlhšie kroky a ukazujú kvalitný tanec ľuďom sediacim okolo parketu. Začiatočníci sú vtláčaní do stredu kruhu a snažia sa nájsť svoje miesto na vonkajšom obvode. Ak si neudržíte smer tanca, tak budete opäť vtláčaný do stredu parketu.
Keď začínate tancovať, muž musí byť otočený tvárou do smeru tanca.V každej figúre by mal partner končiť v smere tanca a nie chrbtom. Nikdy nepredbiehajte pár pred vami, zostaňte počas celej tandy za párom, za ktorým ste
začínali. Nevrážajte do ostatných párov a chráňte svoju partnerku. Je to podobné ako šoférovať auto – dodržujte pravidlá na ceste a nestane sa Vám žiadna nehoda.

Cabaceo

Ako začať tancovať? V Argentíne, je „Cabeceo“ základom. Vytvoríte očný kontakt s osobou, s ktorou chcete ísť tancovať dáte im signál: úsmevom alebo kývnutím hlavou. Je to vážené pravidlo na požiadanie o
tanec.